0
 • سبد خرید شما هم اکنون خالی است.

طبع روغن‌ زیتون و جایگاه آن در طب سنتی

طبع روغن‌ زیتون

طبع روغن‌ زیتون : روغن‌زیتون یکی از مواد خوراکی پرطرف‌دار در بین مردم در سراسر جهان است. این ماده برای انواع مصارف خوراکی و درمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد. برخی از آن برای ماساژ و درمان مشکلات مفاصل و یا حتی پوستی بهره می‌برند. برخی دیگر از آن برای کاهش وزن و تناسب‌اندام جایگزین سایر روغن‌ها می‌کنند. اما سؤال مهمی که پیش می‌آید این است که طبع روغن‌زیتون سرد است یا گرم و برای چه افرادی مناسب است؟ در ادامه این مقاله به این پرسش پاسخ خواهیم داد و در مورد خواص روغن‌زیتون، نحوه تشخیص روغن‌زیتون اصل و مرغوب از نامرغوب گفتگو خواهیم کرد با ما همراه باشید در گرین گاردن

خرید زیتون و روغن زیتون اصل رودبار با بهترین کیفیت

روغن‌زیتون در طب سنتی

زیتون سرشار از انواع آنتی‌اکسیدان است و برای انواع بیماری‌ها نظیر دیابت بسیار مقید است. طبع روغن‌زیتون گرم و خشک است؛ ولی زیتون نارس طبیعت خشک و سرد دارد. در طبع سنتی از برگ روغن‌زیتون برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود.

در طب سنتی اشاره به این شده است که درصورتی‌که از غذاهایی با طبع سرد استفاده شود باید در کنار آن مواد غذایی با طبع گرم هم مصرف شود و در اصطلاح به آن مصلح گفته می‌شود.

مثلاً برنج یا ماهی طبعی سرد دارند و باید در کنار آن‌ها باید از موادی مانند زیتون و روغن‌زیتون که طبع گرم دارند استفاده شود. این امر باعث می‌شود تا مواد مصرفی شما به تعادل برسند و شما دچار بیماری‌های طبع سرد برنج نشوید.

طبع روغن‌ زیتون
طبع روغن‌ زیتون

طب روغن‌زیتون و طب اسلامی

در اسلام و قرآن در مورد زیتون و خواص آن بسیار سخن گفته شده است. این میوه در احادیث هم دارای جایگاه ویژه‌ای است. زیتون و روغن آن مشکلات صفرا و سودا را برطرف می‌کنند و در سلامت بدن نقش به سزایی دارند در زیر به مهم‌ترین خواص زیتون و روغن آن که در اسلام هم به آن‌ها را تأکید شده اشاره می‌کنیم:

 • ازبین‌برنده بلغم
 • تقویت اعصاب
 • جلوگیری از انواع امراض
 • تغییر خلق‌وخو
 • ازبین‌برنده غم و افسردگی

طبع روغن‌زیتون سرد یا گرم است

همان گونه که اشاره شد زیتون و روغن آن دارای طبعی گرم است و مصرف آن در کنار غذاهایی با طبع سرد توصیه می‌شود. بر اساس طب سنتی غذاها بر دودسته هستند یا طبع گرم دارند و یا طبع سرد.

غذاهایی با طبع سرد سبب ایجاد کم‌حالی و خواب‌آلودگی، بی‌حسی، افسردگی و کم‌حوصلگی همراه هستند و در مقابل غذاهای طبع گرم باعث ایجاد حس نشاط و سرحالی می‌شوند. غذاهایی با طبع گرم باعث افزایش فشارخون و انرژی نیز می‌شوند.

 مصرف روغن‌زیتونی غذایی با طبع گرم

روغن‌زیتون یک ماده بسیار پرخاصیت و مغذی و سرشار از آنتی‌اکسیدان است. روغن‌زیتون منبع غنی از انواع پروتئین، فیبر و چربی غیراشباع است. روغن‌زیتون را می‌توان برای پخت‌وپز هم جایگزین روغن‌های مایع و یا جامد کرد. سعی کنید در مصرف روغن‌زیتون افراط نکنید؛ زیرا می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و به بدنتان ضرر برساند.

بنا به توصیه کارشناسان تغذیه مصرف روزانه یک قاشق روغن‌زیتون به همراه غذا و یا با سالاد به‌عنوان سس می‌تواند بسیار عالی باشد. استفاده از روغن‌زیتون به‌عنوان سس سالاد می‌تواند به‌سلامت و تناسب‌اندام شما کمک کند. علاوه بر این استفاده از روغن‌زیتون به‌جای انواع سس می‌تواند به‌سلامت عروق و قلب شما نیز کمک کند.

طبع روغن‌ زیتون
طبع روغن‌ زیتون

فواید روغن‌زیتون برای سلامتی

همان‌طور که گفته شد روغن‌زیتون دارای طبع گرم است؛ اما این نوع طبع چه فوایدی برای سلامتی و بدن انسان دارد؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

 • طبع گرم روغن‌زیتون و خاصیت ضدالتهابی آن: به‌طورکلی غذاهای دارای طبع گرم دشمن التهاب هستند و روغن‌زیتون نیز از این قاعده مستثنی نیست. روغن‌زیتون دردهای ناشی از آرتروز و سردرد را کاهش می‌دهد.
 • روغن‌زیتون دشمن اصلی سرطان: کپسایسین ماده‌ای است که در مواد غذایی با طبع گرم وجود دارد و می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بدن دفع کند؛ بنابراین مصرف مواد غذایی مانند روغن‌زیتون می‌تواند در جلوگیری از سرطان مؤثر باشد
 • روغن‌زیتون دشمن باکتری‌های مضر: روغن‌زیتون یک منبع غنی از آنتی‌اکسیدان است و آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند با باکتری‌های مضر بدن مبارزه کنند. همچنین طبع گرم روغن‌زیتون برخی دیگر از باکتری‌های بدن را نابود می‌کند.
 • خواص ضدافسردگی روغن‌زیتون: همان‌طور که گفته شد مصرف غذاهای با طبع گرم می‌تواند در روحیه افراد تأثیر مثبت بگذارد. استفاده از روغن‌زیتون به دلیل داشتن طبع گرم باعث نشاط و سرزندگی می‌شود.
طبع روغن‌ زیتون
طبع روغن‌ زیتون

طبع گرم روغن‌زیتون و لاغری

طبق تحقیقات پزشکان ثابت شده که روغن‌زیتون در لاغری و کنترل چاقی حتی از نوع ژنتیکی بسیار مؤثر است. اما این سؤال پیش می‌آید که طبع گرم روغن‌زیتون چگونه باعث لاغری می‌شود؟ ما در ادامه به این سؤال پاسخ خواهیم داد.

افزایش سوخت‌وساز بدن: افزایش سوخت‌وساز بدن به معنی افزایش سوختن چربی و تضمین لاغری شماست. روغن‌زیتون با سوزاندن کلسترول مضر و افزایش سوخت‌وساز باعث لاغری می‌شود.

سریع سیر می‌شوید: وجود چربی غیراشباع در روغن‌زیتون باعث می‌شود شما زودتر سیر شوید و از طرفی کالری اضافی وارد بدنتان نمی‌شود.

افزایش ترشح سرتونین: رایحه و بوی زیتون باعث ترشح سرتونین در بدن انسان می شود. این هورمون به هورمون نشاط و سرخوشی معروف است. همچنین هورمون سرتونین سبب می شود احساس سیری کنید.

جذب گلوکز: درصورتی‌که گلوکز اضافی به بدن شما برسد به‌صورت چربی در بدنتان ذخیره می شود. روغن‌زیتون با جذب گلوکز سبب ایجاد سیری و لاغری می شود.

روغن‌زیتون جایگزین مناسب روغن‌های نباتی: انواع روغن‌های نباتی دارای ترکیبات مضر هستند و بهتر است به‌جای آنها از روغن‌زیتون استفاده شود. روغن‌زیتون به دلیل داشتن چربی غیراشباع می‌تواند سبب لاغری شود.

طبع روغن‌ زیتون
طبع روغن‌ زیتون

تشخیص روغن‌زیتون اصل و مرغوب

در ادامه این مباحث ما برای شما انواع روش تشخیص روغن‌زیتون باکیفیت و اصل را شرح می‌دهیم.

طعم تند روغن‌زیتون: یکی از انواع روش‌های تشخیص روغن‌زیتون اصل این است که آن را درون یک ظرف با دهانه باریک مانند بشر آزمایشگاه بریزید و دهانه آن را با دست نگه دارید و تکان دهید اگر بویی مثل تره‌بار تازه حس کردید روغن‌زیتون شما کیفیت مطلوبی دارد. راهکار دوم این است که بعد از فرایند تکان‌دادن مقداری از آن را بخورید اگر طعم تند آن را حس کردید و یا سرفه کردید نشان‌دهنده این است روغن‌زیتون شما اصل است.

تشخیص با سرمای یخچال: مقداری از روغن‌زیتون را در یخچال بگذارید و بعد از گذشت ۲۴ ساعت یخ زد و یا به‌صورت جامد درآمد، نشان از غیر اصل بودن آن است.

سوزاندن روغن‌زیتون: یک فتیله را آغشته به روغن‌زیتون کنید و آتش بزنید و داخل یک ظرف قرار دهید. اگر فتیله خاموش شود و یا دود کند، نشان نااصل بودن روغن‌زیتون شماست.

 روغن‌زیتون نامرغوب می‌تواند مضرات بسیاری برای سلامتی انسان داشته باشد که عبارتنداز:

 • آسیب به مغز انسان
 • ایجاد مشکلات کبدی و کلیوی
 • خونریزی یا ورم معده در صورت مصرف بلند مدت
 • روده تحریک‌پذیر
طبع روغن‌ زیتون
طبع روغن‌ زیتون

ماساژدرمانی با روغن‌زیتون

روغن‌زیتون یکی از انواع روغن‌های طبیعی است که در ماساژدرمانی استفاده می‌شود. این روغن برای دفع سموم بدن و ازبین‌بردن گرفتگی عضلات بسیار مناسب و کارآمد است. روغن‌هایی که بالای ۷ سال از ماندگاری آن‌ها می‌گذرد برای ماساژدرمانی مناسب هستند. بسیاری از افراد از روغن زیتون برای درمان دردهای مفصلی خود از این روغن استفاده می‌کنند.

۵/۵ - (۱۴ امتیاز)
, , , , , , ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *