0
  • سبد خرید شما هم اکنون خالی است.

تشخیص روغن زیتون اصلی و بررسی روغن زیتون با کیفیت

تشخیص روغن زیتون اصلی

تشخیص روغن زیتون اصلی و بررسی روغن زیتون با کیفیت : روغن زیتون محصولی پر فایده و پرطرفدار در ایران و سراسر جهان است که کاربردهای بسیاری نیز دارد. اما نکته ی مهم در تهیه ی روغن زیتون این است که متاسفانه تشخیص روغن زیتون اصل و با کیفیت کار بسیار سختی است و به دلیل خلاقیت در راه های تقلبی کردن روغن زیتون، خرید و تهیه ی یک روغن زیتون خوب به کاری چالش برانگیز تبدیل شده است. مخلوط کردن روغن های مختلف و مضر با روغن زیتون یکی از روش هایی است که روغن زیتون، این ماده مفید را می تواند به روغنی مضر بدل کند. از این رو دانستن راه های تشخیص روغن زیتون اصل، برای هر فردی ضروری است. در این مقاله قصد داریم این روش ها را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید در گرین گاردن

خرید زیتون و روغن زیتون اصل رودبار با بهترین کیفیت

روغن زیتون اصل یا تقلبی

به طور کلی دو روش برای تشخیص روغن زیتون اصلی از تقلبی وجود دارد. روش اول به کارگیری تجربه و حس بویایی و چشایی است و روش دیگر استفاده از متدهای آزمایشگاهی می باشد. رنگ روغن زیتون نیز عامل مهم دیگری در تشخیص اصل یا تقلبی بودن آن است. به طور کلی رنگ روغن زیتون ها به سه عامل نوع زیتون، زمان برداشت زیتون از درخت و عمر درخت بستگی دارد.

زیتون ها دارای نژادهای مختلفی هستند. هر نژادی رنگدانه ی متفاوتی داشته و همین امر باعث تفاوت در رنگ روغن زیتون می شود. این تصور در میان مردم وجود دارد که هرچه رنگ روغن زیتون تیره تر باشد به معنی خالص تر بودن آن است. اما این امر تنها یک باور نادرست است. از این رو که برخی نژادهای زیتون مانند زیتون های ماری دارای رنگ روشنی بوده و روغن های ناشی از این نوع زیتون نیز با وجود اصل بودن دارای رنگ روشن تری هستند.

تاثیر زمان برداشت محصول زیتون بر رنگ روغن زیتون

شروع زمان برداشت محصول زیتون از شهریور آغاز و تا آذر ماه نیز ادامه دارد. این بازه ی طولانی برداشت محصول می تواند باعث تفاوت در رنگ زیتون ها شود. به عنوان مثال در شهریور ماه رنگ زیتون ها سبز روشن بوده و هر چه زمان میگذرد رنگ زیتون ها تیره تر می شوند و این امر مستقیما بر روی رنگ روغن زیتون موثر است.

تشخیص روغن زیتون اصل
تشخیص روغن زیتون اصلی

عمر روغن زیتون و رنگ آن

هرچه از عمر روغن زیتون بگذرد، رنگ آن نیز تغییر خواهد کرد. روغن زیتون تازه در تیره ترین حالت رنگی خود قرار دارد و هرچه زمان بگذرد روشن تر شده و در نهایت به رنگی همچون طلایی تبدیل می شود. نحوه نگهداری روغن زیتون می تواند بر این فرآیند تاثیر بگذارد. به عنوان مثال نگهداری روغن زیتون در ظرف شیشه ای تیره رنگ و در جایی به دور از نور آفتاب با دمایی متعادل می تواند باعث به تاخیر انداختن فرآیند تغییر رنگ روغن زیتون شود.

چطور روغن زیتون اصل را به کمک حس بویایی تشخیص دهیم؟

کمک گرفتن از حس بویایی یکی از روش های تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی است. به این صورت که اگر روغن زیتون شما اصل باشد باید بوی تازگی دهد. بویی مشابه با بوی گوجه یا بوی علف! به خاطر داشته باشید روغن زیتونی که بوی تازگی ندهد و یا بویی مانند بوی زنگ زدگی آهن داشته باشد دارای اسیدیته بالایی بوده و اصلا تازه نیست.

حال شاید برای شما این سوال پیش بیاید که بهترین روش برای بو کردن روغن زیتون چیست؟ برای پاسخ این سوال باید مراحل زیر را انجام دهید:

✔️ یک لیوان که سر باریک و انتهای پهنی دارد را انتخاب کنید.

✔️ یک چهارم از لیوان را با روغن زیتون پر کنید.

✔️ لیوان را کج کرده و طوری تکان دهید تا دیواره ی لیوان شما روغنی شود.

✔️ یک دست خود را روی دهانه ی لیوان قرار دهید و با دست دیگرتان دور لیوان را بگیرید.

✔️ حدود یک دقیقه در همین حالت به آرامی لیوان را به صورت دورانی تکان دهید و اجازه دهید گرمای دست شما باعث آزاد کردن بوی روغن زیتون شود.

✔️ پس از این کار دست خود را بردارید و سریعا بینی خود را به سمت دهانه ی لیوان برده و چند بار عمیقا روغن زیتون را بو کنید.

تشخیص روغن زیتون اصل
تشخیص روغن زیتون اصلی

طعم روغن زیتون اصل چگونه است؟

نمی توان یک طعم مشخص و خاص را برای تمامی روغن زیتون های اصل در نظر گرفت. طعم روغن زیتون ها می تواند از تند و قوی تا ملایم متفاوت باشد. به خاطر داشته باشید طعم روغن زیتون اصل نباید به گونه ای باشد که گلوی شما را بسوزاند. هم چنین نباید انقدر بی طعم و مزه باشد که احساس کنید در حال خوردن روغن مایع هستید. به طور کلی باید گفت روغن زیتون اصل زمانی که چند ثانیه روی زبان شما قرار می گیرد باید طعم تازگی و طعمی تقریبا شبیه با گوجه، علف و زیتون دهد و به مقدار بسیار کمی باید در گلوی شما احساس سوزش ایجاد کند.

روش های آزمایشگاهی تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی

در کنار همه ی روش های تجربی که در بالا اشاره شد، روش های آزمایشگاهی نیز نتیجه ی مثبتی بر انتخاب روغن زیتون اصل دارند. فاکتورهای متعددی در تشخیص روغن زیتون به روش آزمایشگاهی وجود دارد که مهم ترین آنها میزان خلوص و میزان اسیدیته ی روغن زیتون است. میزان خلوص به شما نشان می دهد که آیا روغن دیگری نیز با روغن زیتون مخلوط است یا خیر و فاکتور اسیدیته بودن، برای تشخیص کیفیت روغن زیتون است.

تشخیص روغن زیتون اصل
تشخیص روغن زیتون اصلی

کلام آخر

در مقاله ی بالا به اختصار در رابطه با تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی صحبت کردیم. روش های مختلفی از جمله روش های تجربی، حسی و آزمایشگاهی می تواند در این تشخیص به شما کمک کند. اما به طور کلی باید خاطر نشان کرد که رجوع کردن به فروشگاه های آنلاین و حضوری معتبر برای خرید روغن زیتون می تواند به شما در تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی کمک کند.

۵/۵ - (۱۴ امتیاز)
, , , , , , ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *