0
  • سبد خرید شما هم اکنون خالی است.

آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون

آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون

آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون : روغن ‌زیتون در عصر امروز به‌اندازهٔ کافی در جامعه جاافتاده و همهٔ ما از خواص بی‌نظیر آن مطلع هستیم، و همچنین با توجه ‌به خواصی که روغن ‌زیتون دارد محققان و پزشکان در همه جای جهان به‌ جای مصرف روغن جامد و مایع فروشگاهی روغن‌ زیتون را توصیه می‌کنند. حال ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که چطور و از کجا روغن ‌زیتون مرغوب تهیه کنیم؟ روغن‌زیتون از چه روشی گرفته می‌شود و آیا در خانه می‌شود روغن ‌زیتون گرفت؟ آیا فقط در کارخانه‌های روغن‌گیری روغن ‌زیتون گرفته می‌شود؟ پاسخ این سؤالات را در ادامهٔ این مقاله خواهید خواند و نحوهٔ روغن‌گیری به روش‌های مختلف را به شما آموزش می‌دهیم. با ما همراه باشید در گرین گاردن

خرید زیتون و روغن زیتون اصل رودبار با بهترین کیفیت

دستگاه روغن‌گیری زیتون

امروزه تقریباً همه مردم جهان با این روغن آشنایی کامل را دارند و بیشتر آنها از روغن ‌زیتون استفاده می‌کنند. ولی متأسفانه تولیدکنندگان محلی روغن ‌زیتون روزبه‌روز کمتر می‌شوند. برای مثال افرادی که در شهر رودبار که مهد زیتون و روغن ‌زیتون است زندگی می‌کنند هم روغن‌های مصرفی خود را از فروشگاه تهیه می‌کنند. در زمان قدیم دستگاه‌های پیشرفتهٔ امروزی وجود نداشت و هرکسی که خودش میوه زیتون داشت، روغن‌گیری زیتون را به‌ صورت دستی انجام می‌داد. لازم به ذکر است روغن‌هایی که به‌صورت دستی گرفته می‌شدند جزو بهترین روغن‌ها و باکیفیت‌ترین روغن‌ها در بازار بودند که در بازار امروز به روغن ‌زیتون پرس سرد معروف است.

آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون
آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون

اما با این تفاسیر دستگاه‌های روغن‌گیری خانگی و صنعتی انجام این کار را بسیار راحت و سریع کرده است. به‌نحوی‌که اگر شما مقداری میوه زیتون در خانهٔ خود دارید و می‌خواهید روغن‌گیری را خودتان انجام دهید با دستگاه روغن‌گیری خانگی می‌توانید به دو روش پرس سرد و پرس گرم این کار را به‌راحتی انجام دهید. این دستگاه‌ها با قیمت و کیفیت متفاوت در بازار عرضه می‌شود که در ادامه این مقاله موارد مربوط به آن را خواهید خواند.

قیمت مختلف دستگاه روغن‌گیری میوه زیتون

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم، روغن‌گیری میوه زیتون به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که معروف‌ترین آن پرس گرم و پرس سرد است. بهتر است بدانید روغنی که از طریق پرس سرد گرفته می‌شود بیشتر خاصیت روغن ‌زیتون را حفظ می‌کند؛ اما پرس گرم هم بی‌کیفیت نیست و با پرس سرد تفاوت آن‌چنانی ندارد.

برای اینکه شما بتوانید روغن ‌زیتون عمده و بیشتری از میوه زیتون بگیرید نیاز به دستگاه بزرگ‌تر و باقدرت بیشتر دارید که معمولاً قیمت آن نیز بالاتر از دستگاه‌های کوچک‌تر است. قیمت دستگاه‌هایی که در حال حاضر می‌توان در ایران تهیه کرد، حدود ۹ میلیون تومان و دستگاه‌های صنعتی از ۳۰ میلیون تومان تا ۱ میلیارد تومان در بازار است.

آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون
آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون

معرفی دستگاه روغن‌گیری زیتون صنعتی

این نوع از دستگاه‌های روغن‌گیری میوه زیتون در کارخانه‌های بزرگ روغن‌کشی مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین این نوع از دستگاه‌ها باید از به‌روزترین و ایمن‌ترین تجهیزات برخوردار باشند. دستگاه‌های صنعتی که از نظر نظافت و نگهداری و اپراتوری ساده‌تر باشند طرف‌دار و خواهان بیشتری دارد و نظر اکثر کارخانه‌داران را جلب می‌کند؛ زیرا افرادی که با این نوع از دستگاه‌ها سروکار دارند به‌راحتی نحوه کارکرد آن بسیار اهمیت می‌دهند.

قطعاً کسانی که دستگاه روغن‌گیری صنعتی می‌خرند برای مدت طولانی از آن استفاده می‌کنند و حجم کاری که از این دستگاه خواهند کشید بسیار زیادتر از دستگاه‌های خانگی است پس این نوع دستگاه باید توان بالایی در کارکرد طولانی‌مدت داشته باشند.

دستگاه‌های از نوع ایرانی نیز می‌تواند برای مدت طولانی به نحو احسنت کار کند. قیمت دستگاه‌های روغن‌گیری مابین ۳۵ میلیون تومان تا ۱ میلیارد تومان است که هر چه ابعاد بزرگ‌تر باشد قیمت نیز بیشتر می‌شود.

آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون
آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون

معرفی دستگاه روغن‌گیری زیتون خانگی

تعداد زیادی از افراد در ایران با دستگاه روغن‌گیر خانگی شروع به کسب‌وکار کردند و توانستن مبلغ قابل‌توجهی از روغن ‌زیتون به دست بیاورند و از آن درآمد ثابتی داشته باشند. شما با روغن‌گیری خانگی می‌توانید هم نیاز خود به روغن ‌زیتون را رفع کنید و هم از آن درآمد قابل‌توجهی به دست بیاورید. این دستگاه‌ها به روش پرس سرد روغن‌گیری می‌کنند و نیازی به روان‌کننده ندارند. کار با دستگاه روغن‌گیر خانگی بسیار راحت است و به همین دلیل طرف‌داران زیادی دارد.

قیمت دستگاه روغن‌گیر خانگی همان‌طور که در قسمت بالا خواندید از ۹ میلیون شروع و تا ۲۰۰ میلیون در بازار عرضه می‌شود. قیمت این نوع دستگاه‌ها به نوع مدل و کیفیت و همچنین به قطعات آن بستگی دارد و قیمت دستگاه از روی موارد ذکر شده مشخص می‌شود. البته به دلیل قیمت بالایی که دستگاه روغن‌گیر خانگی دارد بیشتر افراد جامعه ترجیح می‌دهند روغن‌زیتون را به‌جای اینکه خودشان تهیه کنند از فروشگاه‌های اینترنتی یا فروشگاه به‌ صورت حضوری تهیه و مصرف کنند.

اما کسانی که برایشان مشکل است که روغن ‌زیتون اصل را از روغن ‌زیتون تقلبی تشخیص دهند بهتر است روغن ‌زیتون را خودشان با دستگاه روغن‌گیر خانگی از زیتون تهیه کنند و در موارد نیاز از این روغن پرطرف‌دار و مفید استفاده کنند.

آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون
آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون

بهترین زمان روغن‌گیری از میوهٔ زیتون

اگر قصد دارید خودتان روغن‌ زیتون بگیرید و نمی‌دانید بهترین زمان روغن‌گیری از میوهٔ زیتون چه زمانی است و اگر مایلید اطلاعات موردنیاز در این زمینه را کسب کنید با ما همراه باشید.

برای علاقه‌مندان به میوهٔ زیتون برای روغن‌گیری شاید این سؤال پیش بیاید چه زمانی می‌توان میوهٔ زیتون را برای گرفتن روغن‌زیتون از درخت بچینند؟ در جواب باید بگوییم وقتی میوهٔ زیتون به رنگ سبز درآمده است شما می‌توانید آن را برداشت کنید. همان‌طور که در ابتدای این مقاله خوانید روغن‌ زیتون خواص زیادی دارد و همچنین می‌توان از میوه زیتون استفادهٔ زیادی کرد. بخشی از کاربرد میوه زیتون به ‌صورت خوراکی را در ادامه خواهید خواند.

  • میوهٔ زیتون را می‌توانید به ‌صورت شور درست کنید و از آن استفاده کنید و لذت ببرید. آمارها نشان می‌دهد بسیار پرطرف‌دار است و میوه شور زیتون از خواص بسیار مفیدی برخوردار است.
  • روش دیگر که می‌توان از زیتون استفاده کرد به ‌صورت کنسروی است که در فروشگاه‌های زیادی به ‌صورت انبوه عرضه می‌شود و بسیار مورد استقبال مردم طرف‌دار میوه زیتون قرار گرفته است و جالب است بدانید علاوه بر زیتون به‌ صورت کنسروی به ‌صورت پرورده با طعم‌های خوشمزه و متفاوت در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد.

اما اکثر باغداران میوه زیتون در ایران از این میوه بیشتر به روغن اختصاص می‌دهند و متأسفانه کمتر باغداری پیدا می‌شود که میوهٔ زیتون را به‌صورت کنسرو زیتون یا زیتون شور درست کند و در بازار به فروش برساند.

جالب است بدانید زمانی که میوه زیتون سبزرنگ آن را بچینید و از آن روغن بگیرید، روغن آن سبزرنگ می‌شود و مزهٔ آن نیز تلخ‌تر است. اما زمانی که میوه زیتون بر روی درخت رنگ سیاه به خود بگیرد، روغن‌زیتون زردرنگ می‌شود و مزهٔ آن ملایم‌تر از روغن‌زیتون سبزرنگ است. بهتر است بدانید رنگ زیتون زرد رنگ بیشتر توانسته نظر مردم را به خود جلب کند و طرف‌دار بیشتری نسبت به روغن‌زیتون سبزرنگ دارد. در مجموع می‌توان بهترین زمان برای روغن‌گیری از میوهٔ زیتون را در اواخر شهریور تا اواخر مهرماه نام برد.

آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون
آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون

کلام آخر

تمام پزشکان جهان توصیه می‌کنند در زندگی روزمرهٔ خود از روغن زیتون استفاده کنید، زیرا بدن شما را شاداب‌تر و میزان سلامتی شما را افزایش می‌دهد. حال افراد می‌توانند با دستگاه روغن‌گیری خانگی این نوع روغن مفید را تهیه و استفاده کنند یا می‌توانند در فروشگاه‌ها یا فروشگاه اینترنتی روغن‌زیتون تهیه کنند و در زندگی روزمرهٔ خود از آن استفاده کنند. اگر شما قصد دارید کار روغن‌گیری میوه زیتون را شروع کنید باید در کنار آن آزمایشگاه تشخیص روغن‌زیتون هم تهیه کنید.

برای خرید دستگاه‌های روغن‌گیری به کجا مراجعه کنیم؟

فروشگاه‌های مختلفی وجود دارد که این دستگاه‌ها را به فروش می‌رسانند. اما راحت‌ترین راه برای خرید این دستگاه سفارش از سایت‌های معتبر است.

دستگاه روغن‌گیری خارجی بهتر است یا ایرانی

شاید برای علاقه‌مندان این کار این سؤال به وجود بیاید دستگاه روغن‌گیری خارجی بهتر است یا ایرانی؟ در جواب باید بگوییم دستگاه روغن‌گیری خارجی بازدهی بهتری دارد؛ اما دستگاه‌های ایرانی دارای آپشن‌های شبیه دستگاه‌های خارجی هستند. پس اگر شما دستگاه ایرانی تهیه کردید جوابگوی کارتان خواهد بود.

آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون
آشنایی با دستگاه روغن‌گیری زیتون
۵/۵ - (۱۴ امتیاز)
, , , , , ,
اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *